Samanta Schweblin “Nähtamatu niit” (LR 8 – 9/2020)

IMG_20200501_132006__01Mäletate, ma kaebasin, et ei maga öösiti. Ja siis kirjutasin, et ostan uue madratsi. No vot, ma ostsin kaks ja magan nüüd nende peal nagu… (sosinal) magan, ühesõnaga. Öösiti. Täna ei maga, sest madratsid jäid koju ja üks teine öö, mil madratsid juba olid aga ma ikkagi ei maganud, ma siis lugesin.

Lugesin nii, et magamine ei meenunud isegi variandina mitte, lugesin vaimustudes sellest, kui ebamugav mul on. Lugedes!

Samanta Schweblin „Nähtamatu niit“ (LR 8 – 9/2020)

80 lk peatükkideta dialoogi. Räägivad noor naine Amanda ja poisike nimega David. Suremas olev naine meenutab äsjast puhkusereisi, mille ta veetis linna lähedal maal pisikese tütrega. Meenutab paari puhkusel veedetud päeva kirjeldades hetki, tundeid, sõnu, pisemate detailideni. Poisike täpsustab, laseb üle rääkida. Kuidas nad saabusid ja mida siis tegid. Keda kohtasid, kohad, kus käisid, lood, mida küla pealt kuulsid. Füüsiliste tundmuste suurepärased kirjeldused. Küsimused, mis piinavad naist, poissi ja lugejat võrdselt esimesest lehest viimaseni on „Mis ikkagi juhtus?“ ja „Mis neid kahte seob?“

Lapsevanema peamised hirmud: hirm kaotada oma laps füüsiliselt või tõugata ta endast ära, hirm hukkuva elukeskkonna eest, hirm kaotada kontroll olukorra üle ja näpuotsaga veel igasuguseid hirme. Õigesti doseeritult ja Schweblinil on see kahtlemata õnnestunud, tekitab juba üksi lugemine sellisest kokteilist irratsionaalset õudust.

Ja siis veel ussid, pardid ja tolm laste pihkuides.

Mulle tundub, et see on üks neist raamatutest, mida on parem lugeda nö puhta lehena, teiste muljetesse või sisukirjeldusse eelnevalt süvenemata. Seepärast ma rohkem ei räägi. Ainult seda, et see oli hea. Haarav (kleepuv?), pingeline ja hirmus.

 

4 thoughts on “Samanta Schweblin “Nähtamatu niit” (LR 8 – 9/2020)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.