Riho Mesilane “Veterinaari esimene nädal,” LR 51/1976

Taga – Karpaatias möödunud sõjaväeteenistusest äsja vabanenud Lembit Kivikas saabub Punajõe kolhoosi töövestlusele. EPA haridusega hakkaja noormees ei ole veel päevagi loomaarstina töötanud, kuid peale lühikest vestlust südamevalust äsja tervenenud kolhoosiesimehega saab soovitud peaveterinaari koha. Lembit kolib tühja kolhoosi korterisse, hangib endale ametiauto ja teeb tutvust nii kohalike parmudega kui ka vallaliste naistega. Ja ravib loomi, muidugi, aitab ilmale vasikaid, kastreerib täku ja paneb magama kass Jorri, keda tädi Selma kõplaga lõi.
Lühike ja ladus jutustus kolhoosideaegsest Eestist ja nagu ikka – inimestest. Mulle meeldis, et autor suutis rääkida loo liigse irooniata, absurdi või traagikasse langemata. Ajad olid imelikud, inimesed on seda jätkuvalt.

Ainuke asi, mis mind selle laudalüürika juures häiris, oli see, et lehmad seal muudkui sünnitasid ja neid kutsuti sünnitajateks. Ma ei tea, mu meelest poegivad ikka…

Raamatut ei valinud, võtsin riiulist huupi, kuid peale lugemist guugeldasin autorit ka. Internet ütleb, et Riho Mesilane ei ole kaugeltki üksnes hea sulega veterinaar (kui ta viimast üldse oligi), kuid mina kirjutaja poliitilisse tausta see kord süveneda ei viitsi. Lembitust ja tema hoolealustest, samuti elust Punajõe kolhoosis, oleksin meelsasti pikemaltki lugenud.

6 thoughts on “Riho Mesilane “Veterinaari esimene nädal,” LR 51/1976

 1. Tilda Post author

  Vaatasin filmi ära. See on suurepärane, mu meelest isegi parem, kui jutt. Emotsioone on rohkem, värvid kirkamad ja ega ta sisu poolest jutustusest väga kaugele jää, olulisemad hetked on ära toodud. Filmi Lembit on meeldivam inimene, kui jutustuses, enese – ja sihikindlam. Ma nüüd soovitan edasi seda kõigil vaadata 🙂 Aitäh!

  Like

  Reply
  1. Tilda Post author

   Minu jaoks täiesti üllatav, et 78 nii üldse filmiti. Ootamatu kuidagi.. Huvitav, miks film keelatud oli, naturalismi pärast või seepärast, et lisaks muule naturalismile on filmis ka tublit nõukogude tööinimeste hästi naturaalsest kujutatud?

   Like

   Reply
   1. laanisto

    Kas see filmi keelatus ei tulnud mitte sellest, et Mesilane putkas filmi tegemise ajal Läände. Ja noh, siis on põhjust ju ülearugi…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.