Maelström (2000)

Lugu noorest naisest, kes olles hõivatud abordijärgsete süümepiinade ja stressi ravimisega alko, narko ja juhuseksi abil, tapab kogemata inimese. Tahtluseta, kuid siiski ja edasi juba vastavalt füüsikaseadustele kiiresti spiraali mööda alla depressiooni ja enesetapu katseni.

Denis Villeneuve segab värve, valgust ja emotsioone. Autori mõttekäik on täiesti ettearvamatu. Ta valib suuna, joonistab vektori ja hakkab siis jänesehaake tegema. Traagiliste sündmuste taustal mängib kerge, kohati lõbus muusika (nt aborteeritud bioloogiline materjal kremeeritakse laulu „Good morning suneshine…“ saatel). Õnnelike hetki varjutavad taamal kõlavad tumedad noodid. Kiiresti tekib arusaam, et ikkagi draama ning tegelased ei pääse iial välja neid ümbritsevad pimedusest, kuid siis ilmub loosse vaevumärgatav, peen ja väga irooniline huumor. Lugu iseenesest ei ole ei keeruline ega originaalne, kuid sellesse on põimitud mitmeid keerulisi teemasid – kõige lõputu kordumine, järjepidevus ja põhjuslikud seoses. Marie-Josée Croze, kes mängib peategelast Bibi, on äärmiselt veenev (ja väga ilus). Hoobilt oskan nimetada veel vaid paari, võib-olla kolme filmi, kus meeleheide, hüsteeria, üksindus ja masendus visuaalselt, mõttes näitleja ja kaameramehe töö kooskõlana, nii veenvana näib. Kõik see kokku tundub veidi eklektiline ja ajab kohati segadusse, kuid muljet ei riku. Avab mingid uued horisondid, silmaga näed valgust ja pimedust, mõtled aga jooksevad pooltoone mööda, vesiste stiihiate värvuseid pidi nii otseses (meresiniroheliste toonide üleküllus filmis on pakun, et taotuslik), kui kaudses mõttes.

Ja siis veel kalad. Kalu on filmis palju ja ka peategelase loo jutustajaks on kala ja veel milline! Jeunet` vääriline, iidsest magmast sündinud. Griegi jumaldav kala, surres lõikelaual üha uuesti ja uuesti, peab ahelsuitsetaja häälel monoloogi sellest, et elu on mitmekesine ja eripalgeline ja et püüd hakata vastu metsikult voolavale jõele, eriti veel, kui sina ei ole see mees, kes jõe voolama pani, on tobe.

Internet ütleb, et film on võitnud hunniku auhindu, kuid kinodes raha sisse ei toonud – massidele ei sobinud. Minule jälle meeldis see kalasoomuseid täis sümbolism, väga.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.