John Steinbeck “Kuu on madalal”

Kella kolmveerand üheteistkümneks oli juba kõik möödas. Linn oli okupeeritud, selle kaitsejad alistatud ja sõda lõpetatud. 

lk 187

Nimetud väed okupeerivad nimetu linnakese kusagil Põhja-Euroopas, suurema vastupanu ja kärata, peaaegu ohvriteta. Nii rahvas, kui linnavõim demokraatlikult valitud linnapea Ordeni kehastuses on esialgu segaduses. Okupantidele, keda kohapeal juhib elu näinud kolonel Lanser, on linn strateegiliselt oluline, nimelt asub siin kivisöe kaevandus. Kolonel Lanser koos teiste ohvitseridega seavad end millitaarpsühholoogilistest kaalutlustest tulenevalt sisse linnapea Ordeni residentsi ja korraks tundub, et ehk kõik ei olegi nii halb. Kuni esimene linnakodanik keeldub okupantide käsku täitmast ning ta selle eest sõjakohtu otsusel maha lastakse. 

Aknaklaas purunes sissepoole kildudeks. Leitnant Prackle paiskus põrandale. Ta haaras oma õlast kinni. 

Lanser hüppas üles, hüüdes: “Nii see algab. Kas olete haavatud, leitnant?”

lk 238

Lühiromaan ilmus 1942. aasta märtsis, Ameerikas, II MS oli täies hoos ning Pearl Harborist olid möödas vaid mõned kuud. Internet ütleb, et see Steinbecki esimene sõjast rääkiv novell ning kirjutatud teadlikult propagandistlikel kaalutlustel. Esmapilgul kohati absurdikomöödiaks kiskuv lugu on tõesti idealiseeriv ja lootustandev. Kedagi ei jäeta üksi või maha ning võitluses okupandiga on igaühe ükskõik kui pisike panus oluline. Linnaelanikud on õilsad, nutikad ja õiglasest vihast kantult kättemaksuhimulised. Vallutajad on aga veidi … lapsikud ja lihtsameelsed isegi. Välja arvatud ehk kolonel Lanser, kellele Steinbeck on mõningase mõtlemisvõime siiski kinkinud ja seda loo ilmumisaegsed kriitikud Steinbeckile ei kinkinud. Öeldi, et lugu ei kõlba kuhugi, sest vallutajaid on kujutatud liiga inimlikene, näidatud liiga heas valguses. 

Minule meeldis see lihtne lugu väga esiteks seetõttu, et autor räägib loo justkui kahest erinevast vaatenurgast – okupeeritute ja okupantide omast. Ja tõesti, ühed on tugevamad ja teised ehk mitte, kuid inimlikud siiski. Ma otsustasin enda jaoks, et Steinbeck, olgugi sõjavastane, tulenevalt oma tohutust inimesearmastusest lihtsalt ei saanud teisiti. Ja teiseks karakteriloome, tegelaste psühholoogilised portreed – on täiuslikud. Olgu siinkohal näiteks lõik linnapeast ja tema prouast, millest on täiesti küll, et mõista, millist tüüpi suhtest siinkohal räägitakse: 

Ta oli olnud nii kaua linnapea, et ta kujutas enesest idee-linnapead oma asulas. Isegi täiskasvanud inimesed nägid linnapea Ordenit oma vaimusilmade ees, kui nad silmasid kuskil kirjutatuna või trükituna sõna “linnapea”. Tema ja ta amet kuulusid ühte. Ta amet oli andnud talle väärikuse ja ta ise oli andnud oma ametile südamesoojuse. 

Tema selja tagant ilmus nähtavale proua, väike, kortsus ja äge. Ta kujutles enesele, et tema oli loonud selle mehe ning mõtelnud ta välja, ja ta oli kindel, et ta suudaks teha parema töö, kui tal seda korrata tuleks. Ainult kord või paar oma elus oli ta oma meest täies ulatuses mõistnud, kuid seda osa temast, mida naine tundis, tundis ta hästi ja üksikasjaliselt. Ka kõige väiksem söögiisu või valu , ei ükski hooletus ega kitsidus ei jäänud tema poolt oma mehes märkamata; ükski mõte ega unistus ega igatsus tema silmades ei jõudnud naiseni. Ja sellest hoolimata oli proua mitmel korral oma elus tähti näinud. 

lk 193

Kolmandaks meeldis mulle väga romaani ülesehitus. Konkreetselt see, kuidas iga peatükk algas ilma ja linnakodanike meeleolude kirjeldusest ja mida aeg edasi, seda külmemaks läksid ilmad ja mornimaks linnakodanikud. No ja siis okupandid, eks nendega juhtus ka, nii mõndagi.

——-

Ja üks asi veel, jäi kogemata silma. Üks “Kuu on madalal” arvustus on ilmunud  2018. aastal ajakirjas “Kaitse Kodu!” (DIGAR), kus seda soovitatakse lugeda vastupanuvõitluse huvilistel. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.