Arkadi ja Boriss Strugatskid “Purpurpunaste pilvede maa”

„Seiklusjutte maalt ja merelt“, Eesti Riiklik Kirjastus 1961, 280 lk, tõlkinud Ralf Toming

Ekspeditsioon Veenusele eesmärgiga uurida kauget planeeti ja selgitada välja eelmiste ekspeditsioonide hukkumise põhjused. Tundmatu planeet, ebatavalised atmosfäärilised tingimused, erinevad, tihti eluohtlikud ootamatused, kosmoselaevad ja mitmes mõttes sirgeseljalised mehed.
Raamatu esimene pool, kus toimub ettevalmistus nimetatud ekspeditsiooniks ning tutvumine tegelastega, nende eesmärkide ja ülesannetega, on küll veidi aeglane, kuid oluline – tekib selge arusaam, kes on kes ja mis teda toidab. Ja miski tähendusrikka avastuse ootus, tohutu soov kavandatav plaan ellu viia, lahendada inimvaenuliku planeedi saladused, vallutada ja allutada,  on algusest peale ja koguaeg õhus ja määrab terve raamatu meeleolu muutes iga eraldi võetud tegelase sisemised pinged ja mõningase segaduse arusaadavaks.
Ma vihkan pea igasugust kangelaslikkust ja eneseohverdust igas mõttes üldiselt ja iga ihu rakuga eraldi. See nõuka ajal kirjutatud romaan kannab endas selgelt ajastu vaimu,  mis on sisse kirjutatud nii tegelaste iseloomudesse kui ennast salgavatesse tegudesse –  nad on hetkegi mõtlemata valmis ohverdama end ühise idee ja heaolu nimel, kuid loetud loos tundub see kõik kuidagi loogiline ja isegi orgaaniline.
Kosmiliste avastuste romantika, tugev meestevaheline sõprus ja üksjagu traagikat lõpu poole, mis vist toob kogu loo sealt kusagilt roosadest pilvedest  tagasi lähemale reaalsusele, jättis mulle kokkuvõtteks üsna kerge ja helge mulje. Täitsa ok ja põnev ka.

Teised:

Vahel ma kirjutan ka …

Mööda netti

loterii

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.