Alessandro Baricco “Veretult”

Tõlkis Anne Kalling, Pegasus 2005, 80 lk

“Siis mõtles ta, et küll on elu ikka arusaamatu, võib-olla elame selle läbi ainsa sooviga pöörduda tagasi põrgusse, mis on meid kord vapustanud, et elada siis nende kõrval, kes on meid sellest põrgust ära päästnud. Ta üritas endalt küsida, millest küll tuleb see jabur truudus õudusele, kuid avastas, et vastust polegi. Ta mõistis, et miski pole tugevam instinktist pöörduda tagasi sinna, kus meid on kord põrmu tallatud, ning kanda seda endas aastaid. Ainult mõeldes, et see, kes on meid päästnud ühe korra, suudab seda teha ka hiljem. Aastatepikkusest põrgust, samaväärsest, mis on kunagi olnud. Kuid ootamatult andestavalt. Ja veretult.”

Lugu sõja kajadest. Sellest, et sõjad ei lõppe  viimase lahinguga ega ka mitte siis, kui selle lõppemist kinnitavad mõlemad pooled. Võitjaid ei ole, on ainult ohvrid, nende kannatused, katkised elud. Kibedus, valu ja meeleheitlikud püüdlused õigustada oma tegusid. Kättemaksuiha, soov leida andestust või andeks anda, soov leida rahu. See kõik elab tugeva vedruna väikeses tüdrukus, kes peaaegu, et nägi pealt, kuidas tapeti tema isa ja vend. Aga ka isa tapjas, kes ometi säästis tüdruku. Alatiseks, lõpuni sõja pantvangi jäänud hingedest ..  

Baricco lakooniline jutustamise viis meeldis mulle juba „Siidis“. Ka siin on tekst napp, kuid sisult mahukas ja struktuurne. Lisaks on selles formaalselt väikeses loos varjul tohutult emotsiooni, rohkem, kui nii mõneski tellise mõõtu üllitises. Mul oli lugemise ajal koguaeg meeles LR sarjas sel aastal ilmunud Hermansi „Hoitud maja“ – hoopis teist moodi tekst, kui löögijõult umbes sama. Raamat on kahe osaline, millest esimene tundus mulle mõjusam. Loo lõppu saab mõista nii ja teisiti, mina isiklikult ei usu, et armastus kõik sita saiaks saab muuta …

Väga juhuslik ja positiivne lugemiselamus.

Teised:

Kirjakoi

Raamatukoi lugemislood

1 thought on “Alessandro Baricco “Veretult”

  1. Pingback: Lugemisaasta 2021 | Tilda ja tarakanid

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.